5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Пијаниот екипаж на брод предизвикал сообраќајна несреќа на Сава во Белград

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Припадниците на Единицата за безбедност на реките, по пријава дека синоќа околу 19 часот и 40 минути чамец удрил во неколку сплавови на единаесеттиот километар од реката Сава, со брза и ефикасна акција го фатиле и се качиле на чамецот во движење и безбедно го придружувале. , со што се спречени натамошни инциденти материјална штета и потенцијална опасност по животите на луѓето, соопшти МУП на Р.Србија.

Се додава дека полицијата го донела бродот кој носел песок на 3,4 километри од реката Сава и се погрижила да не плови понатаму, а потоа контролата утврдила дека капетанот на бродот (65) имал 2,52 промили алкохол во неговото тело, а морнарот (71 ) 1,93 промили алкохол во телото.

За настанот е известено Третото основно јавно обвинителство во Белград.

„Во тек е истрага, која по наредба на надлежниот ја спроведуваат припадници на инспекцијата за безбедност на пловидбата при Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура, со помош на припадници на Единицата за безбедност на реките при Министерството за внатрешни работи. обвинителство“, се заклучува во соопштението.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Тепачка меѓу власта и опозицијата во Српското Собрание, Вучиќ мртов ладен ги гледаше

Тотален хаос во српското Собрание следеше во попладневниот дел од расправата, кога пратениците од опозицијата, пред сѐ Двери и Заветник, се упатија кон претседателот...

Што го испишмани Бесими да го поништи покачувањето од 30 отсто?

Дали се во прашање законите или министерот за финансии и владата се повлекоа од најавата дека ќе им ги зголемат платите на вработените во...

РАБОТНА ПОСЕТА НА ХРВАТСКАТА АМБАСАДОРКА НА ОПШТИНА ОХРИД

Денес во работна посета на Општина Охрид, престојуваше амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Н.Е. Нивес Тигањ. Во разговор со градоначалникот Пецаков, беа разгледани...
spot_img
spot_img
spot_img