1.8 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Писмото кое може да стави крај на војната во Украина: Првата дама на Украина се потрудила да дојде во рацете на кинескиот претседател

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Сопругата на украинскиот претседател Олена Зеленска потврди дека писмото му го доставила на кинескиот амбасадор во Давос, Швајцарија. Како што тврди тој, во писмото се истакнуваат барањата на Володимир Зеленски за влегување во преговори со Русија и постигнување мир.

Олена Зеленска, сопругата на Володимир Зеленски, учествуваше на годишниот Светски економски форум во Давос, а по тој повод на кинескиот амбасадор му врачи писмо од украинскиот претседател.

Зеленска истакна дека писмото е адресирано до кинескиот лидер Си Џинпинг и дека во него се содржани барањата на украинскиот претседател за мир и преговори со Русија.

„Се надевам дека ќе одговорат на овој повик. Единството е она што го враќа мирот. Како светот очекува да постигне климатска неутралност ако не може ниту да го запре палењето на украинските градови? – истакна Зеленска.

Зеленски претходно го претстави својот предлог мировен план од десет точки. Меѓу другото, се бара целосно повлекување на московските трупи од Украина и специјален суд за руски воени злосторства, пишува Ројтерс.

Да потсетиме, Зеленски во неколку наврати се обиде да стапи во контакт со Кси со надеж дека Пекинг ќе го искористи своето влијание врз рускиот лидер Владимир Путин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img