2.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Пинк Флојд ја објавија првата нова песна од 1994 година, посветена на Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пинк Флојд ја напиша својата прва нова песна по речиси 30 години за поддршка на Украинците, објави бендот во четвртокот.

„Еј, еј, крени се!“ беше објавен во петокот и ќе се користи за собирање средства за хуманитарни цели поврзани со војната.

Во него е Андриј Хливинук, од еден од најголемите украински бендови BoomBox, кој пее на плоштадот Софискаја во Киев во клип кој стана вирален.

Хливниук ја напушти светската турнеја за да се врати во Украина и да помогне во одбраната на својата земја.

„Ние, како и многумина, чувствуваме гнев и фрустрација поради овој основен чин на инвазија на независна, мирна демократија чии луѓе ги убива една од најголемите светски сили“, напишаа членовите на Пинк Флојд на Твитер.

Во соопштението за печатот, водачот на бендот Дејвид Гилмур рече дека бил трогнат од видеото на Хливниук: „Тоа беше моќен момент што ме натера да сакам да го музикам“.

Успеал да разговара со Хливињук, кој бил во болнички кревет во Киев, каде пејачот се опоравувал откако бил погоден од шрапнел во минофрлачки напад, објави издавачката куќа.

„Му пуштив дел од песната преку телефон и тој ми даде благослов. И двајцата се надеваме дека ќе направиме нешто заедно и лично во иднина“, рече Гилмур.

Сликата што ја придружува песната е сончоглед, а е инспирирана од вирално видео на кое се гледа како една Украинка навредува двајца вооружени руски војници.

Во него, таа им вели на војниците: „Земете ги овие семиња и ставете ги во џебовите. Така ќе растат сончогледите кога сите ќе се одморите овде“.

Тоа е првата авторска музика на Пинк Флојд од „The Division Bell“ во 1994 година.

Гилмур на Твитер го објави своето противење на војната веднаш по руската инвазија, велејќи дека „Путин мора да замине“.

Бендот, исто така, ја повлече својата музика од руските и белоруските стриминг страници во знак на протест поради инвазијата.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img