-1.1 C
Ohrid
Sunday, February 5, 2023

Пилотите на Еуровингс штрајкуваат, 30.000 патници во Германија останаа без лет

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Штрајкот на пилотите на Еуровингс, најавен за четврток, погодува 30.000 патници, што се однесува на летовите на компанијата во Германија, објави во средата компанијата Луфтханза, во која работи Еуровингс.

„Проценуваме дека ќе можеме да извршиме повеќе од половина од планираните 500 летови“, објави Луфтханза.

„Правиме се што е во наша моќ за патниците да не ги почувствуваат последиците од штрајкот“, објави Луфтханза.

Преговорите меѓу пилотскиот сојуз на кокпитот Удрога (ВЦ) и Еуровингс завршија без резултати по 10-тата рунда преговори, соопштено е во средата.

Синдикатите бараат намалување на максималниот број на часови лет по пилот, што го отфрла Еуровингс со образложение дека поради оваа мерка треба да откажат 20 отсто од летовите.

Директорот на персоналот на Еуровингс, Каи Дуве, смета дека барањата на пилотите се „целосно неосновани“ и рече дека „Еуровингс“ веќе обезбедува „најдобри услови“ во споредба со другите европски авиокомпании.

Самата Луфтханза беше погодена од штрајкови на пилотите во неколку наврати во последните месеци, иако пилотите на оваа компанија се меѓу најдобро платените пилоти во светот

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски присуствуваше на годинешниот молитвен појадок кој се одржа во Вашингтон. Молитвениот појадок е настан кој на едно место ги собира...

Спасовски е задоволен од достоинственото чествување на великанот Делчев

Дозволете да оддадам признание и да упатам честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони единици при МВР при исклучително добро реализираниот...

Граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со основни функции која слично како и другите сметки ќе може да ја користат за плаќање...

Со новиот Закон за платежни услуги и платни системи, којшто стапи на сила од јануари, граѓаните ќе можат да отворат денарска платежна сметка со...
spot_img
spot_img
spot_img