1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Пејачот на познатата британска панк група „Секс пистолс“ Џони Ротен е во трка да ја претставува Ирска на Евровизија во мај

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пејачот на познатата британска панк група „Секс пистолс“ Џони Ротен е во трка да ја претставува Ирска на Евровизија во мај, објави денеска ирската телевизија РТЕ.

Актуелниот бенд на Ротен „Паблик имиџ Лимитид“ е меѓу шесте претставници кои ќе се натпреваруваат да ја претставуваат Ирска на овогодинешниот избор за песна на Евровизија во Ливерпул.

Групата, формирана по распадот на „Секс пистолс“ во 1978 година, ќе настапи во февруари на телевизија заедно со другите кандидати. Тогаш ќе биде одреден победникот.

Ротен, чие вистинско име е Џон Лајдон, е роден во Лондон, но има ирско потекло.
Неговиот бенд објави дека ќе ја изведе песната што Ротен ја напишал за својата сопруга Нора, која има Алцхајмерова болест.

Евровизија оваа година ќе биде во Ливерпул. Минатата година на натпреварот победи Украина, но организаторите одлучија следниот натпревар наместо во земјата на победникот да се одржи во Велика Британија поради војната во Украина.

Финалето на натпреварот ќе биде на 13 мај.

Роден во 1956 година, Ротен стана контроверзна личност поради неговите ставови против музичкиот естаблишмент, религијата и христијанството, класниот систем и британската монархија.

Во 70-тите, „Секс пистолс“ ја шокираше софистицирана Англија со провокативни зборови и агресивна музика.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...

Ковачевски упати честитки за празникот Свети Сава

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски вечерва имаше обраќање на свечената академија, која се одржа по повод одбележувањето на Св. Сава...

Зборовите на европратеник одекнаа во медиумите

Според сознанијата на Н1, европарламентарците им кажале на своите колеги во српскиот парламент што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во...
spot_img
spot_img
spot_img