2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Пет причини зошто семките од лимон се вистинско богатство на здравјето

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Познато е дека лимонот може да биде исклучително корисен за нашето здравје, најмногу поради фактот што е богат со витамин Ц. Но, дали знаевте дека неговите семки се и одличен извор на корисни состојки?

Семките од лимон можете да ги консумирате така што прво ќе ги сомелете, а потоа ќе ги измешате со вода, ќе ја зовриете течноста и ќе ја испиете. Пастата од јама од лимон може да се користи и како додаток на разни јадења. Имајте на ум дека не е добро да внесувате повеќе од околу 3-5 семиња одеднаш.

Ако не ги сомелете пред јадење, нема да ви наштетат, но најверојатно нема да се сварат.

Подолу проверете кои се најважните позитивни ефекти што може да ги донесе редовното консумирање на семки.

Заштита од оксидативен стрес
Слично на лимоните, во семките наоѓаме и многу витамин Ц, кој е еден од познатите антиоксиданси (100 g кора од лимон содржи околу 47 mg витамин Ц). Тие се исто така добар извор на лимоноиди и флавоноиди. Со консумирање на семки од лимон, можете да му обезбедите на вашето тело важни антиоксиданси кои ќе го неутрализираат негативното влијание на слободните радикали. Ова ќе го намали ризикот од оксидативен стрес, а со тоа и од кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2, рак итн.

Истражувачите откриле дека екстрактот од кора од лимон може да биде корисен за спречување на компликации кај луѓето со дијабетес. Може да ја намали количината на шеќер во крвта, како и количината на гликолизиран хемоглобин (HbA1c). Антиоксидансите во парчињата лимон се исто така во голема мера одговорни за опишаните позитивни ефекти поврзани со дијабетесот.

Аналгетски ефект
Можно е да се направи квалитетно масло од семки од лимон, кое е еден од одличните природни аналгетици. Се вели дека маслото од семе од лимон има многу позитивно влијание на деловите од мозокот поврзани со перцепцијата на болката, што обезбедува аналгетски ефект.

Стимулација на производство на колаген
Еден од главните виновници за забрзаното стареење на кожата е забавувањето на производството на колаген. Колагенот е исклучително важен структурен протеин одговорен за напнатоста и еластичноста на кожата. Се очекува постепено намалување на количината на колаген, но за некои овој процес е особено брз.

Еден од најдобрите начини да го забавите стареењето на кожата е да го зголемите внесот на витамин Ц. Не само што е одличен антиоксиданс кој ја штити кожата од УВ зраците и другите негативни ефекти одговорни за забрзаното стареење на кожата, туку витаминот Ц е исто така важен за колагенот. самата формација.

За да може нашето тело да синтетизира колаген, мора да има доволно витамин Ц на располагање

Помага во борбата против инфекциите
Екстрактот од семе од лимон може да биде корисен и за превенција и побрза контрола на разни инфекции, вклучително и габични. Откриено е дека состојките во кората од лимон може да го намалат ризикот од прекумерен раст на кандида, позната габична габа која може да предизвика голема штета кога ќе се прерасне. Секако, поради витаминот Ц, и парчињата лимон се одличен избор за природно зајакнување на имунолошкиот систем.

Ја подобрува меморијата и концентрацијата
Дали чувствувате дека вашата меморија не е најдобра во последно време? Можеби забележувате дека ви е доста тешко да се соберете? Со овие симптоми, се разбира, има смисла прво да се исклучат посериозни проблеми. Ако се покаже дека не е ништо посериозно (на пример, рани знаци на Алцхајмерова болест), тогаш постојат природни препарати кои можат да му помогнат на вашиот мозок да работи. Тие го вклучуваат маслото од семе од лимон, кое може да биде многу корисно за меморијата и концентрацијата, а се вели дека помага во подобрување на расположението, бидејќи е откриено дека има позитивен ефект врз рецепторите за допамин и серотонин.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img