More

  Пет осомничени за злоупотреба во Мисисипи

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Пет работници во центар за дневна нега во Мисисипи во САД се обвинети за злоупотреба на деца, откако видеото на кое тие плашат мали деца додека носат маска  за Халовин слична на онаа што се гледа во филмската франшиза „Врисок“ стана вирална, пишува Еј-Би-Си Њуз. Во еден момент може да се види како едно момче бега додека работничката со маска на лицето го брка врискајќи неколку сантиметри од неговото лице.

  Откако надлежните дознале што се случило во дневната соба, решиле да преземат мерки.

  – Во понеделник, 17 октомври 2022 година, канцеларијата на шерифот на округот Монро, канцеларијата на окружниот обвинител и окружниот обвинител се сретнаа со родителите на децата вклучени во инцидентот во Центарот за грижа и образование за деца Лил Блесинг и ги советуваа за можни криминални обвиненија – рече шерифот на округот Монро, Кевин Крук.

  – Исто така, на родителите им беше дадена можност да ги споделат информациите што ги собраа со истражителите на МЦСО – додава тој.

  Најмалку една двојка родители потпишале изјави за истрага за злоупотреба на децата во окружниот суд Монро, а судијата издал налози за обвиненијата.

  – Бев во тотален шок од она што го видов – изјави за Еј-Би-Си Кејтлин Џонсон, мајка на дете кое присуствуваше на Lil’ Blessings.

  – Нивното однесување беше неприфатливо. Крвниот притисок ми се зголеми. Ми го скршија срцето за моето дете. Лута сум – рече таа.

  – Се надевам дека ќе уживате во затворот и се надевам дека разбирате дека тоа што го направивте е сериозно. Тоа не е шега и не е ништо за смеење – продолжи мајката.

  Алиса Хејс, мајка на друго мало девојче во дневниот центар, исто така разговараше со новинарите.

  – Сакам да го видат ужасот на нејзиното лице бидејќи јас го гледам секоја вечер – рече таа.

  Канцеларијата на шерифот на округот Монро ги именуваше сторителите во случајот како Сиера МекКендлс, Оси-Ана Килбурн, Џенифер Њуман, Чејен Шелтон и Трејси Хатсон.

  МекКендлс, Килбурн, Њуман и Шелтон се соочуваат со три обвиненија за злоставување на деца за нивните улоги во инцидентот, додека Хатсон се соочува со две точки од обвинението за непријавување злоупотреба и за напад на малолетник.

  Останува нејасно дали осомничените во овој случај добиле правно застапување. Истрагата е во тек.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img