3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Пет лоши навики што треба да ги прекинете за да ја намалите сметката за намирници

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Дали знаете колку трошите за храна месечно? Многу, а сега кога цените дивеат уште повеќе. Износот, се разбира, зависи од вашата возраст и од каде живеете, како и од вашиот приход, но останувањето во рамките на целниот буџет за намирници во последно време станува сè потешко и потешко.

И тоа не е само овде, туку и насекаде низ светот. Имено, трошоците за намирници неодамна забележаа најголем 12-месечен раст во повеќе од 40 години. Затоа, не е изненадувачки што и однесувањето за купување се менува, при што се повеќе клиенти бараат подобра зделка и размислуваат двапати што и каде да купат.

Истовремено, треба да знаете дека човек не би бил човек доколку со текот на годините не стекнувал лоши навики при купувањето храна. А кои се „лошите“ навики што можеме да ги најдеме во однесувањето на повеќето од нас, прашувате? Еве што велат експертите и што не советуваат да ни помогнат да ги отстраниме грешките во однесувањето и да почнеме да се однесуваме за да јадеме со ист квалитет за помалку пари. Има пет основни работи.

Одење во погрешна продавница
Местото каде што купувате храна може да биде пресудно. Ако сте навикнати да одите само во поскапи продавници, вреди да погледнете некои од оние кои се специјализирани за попусти (знаеме кои се тие). Во елегантните продавници, имено, плаќате „престижна премија“ за истите производи, особено за артикли од доменот на оставата, чајната кујна што се достапни насекаде. Пробајте ги овие поевтини и ќе се изненадите колку пари потенцијално можете да заштедите.

Купувајте со план
Немањето план за оброци и купувањето за нив може да доведе до бескрајно трошење. Бесцелното купување води до купување работи што не ви се потребни, што пак води до трошење, во смисла на храна и пари. Се проценува дека во развиените земји околу 30 проценти од произведената храна се троши (до 40 проценти во САД), така што храната треба да се претвори во пари и да се разбере колку е погрешно купувањето без план. Затоа, кога планирате оброци, вклучете го во вашиот план купување на намирници кои можете да ги распоредите на неколку оброци. Размислете како ќе ги претворите остатоците во дополнителен ручек или некој друг оброк, па, да речеме, претворете го остатокот од пилешкото во утрешни полнети палачинки, дел од сосот за тестенини и слично.

Купете колку што можете да јадете
Третото предупредување е илустрирано со прашањето „Дали навистина ќе го јадеш сето тоа?“ Познато е дека Хрватите се склони кон прејадување. Со тоа што ќе внимавате на големината на порциите и ќе ја купите само количината што сакате да ја јадете, можете однапред да заштедите доста пари. Затоа, веднаш поделете ги прекумерните количини на остатоци во фрижидер или замрзнувач. Не помага тоа што продавниците вешто ни продаваат работи во преголеми количини. Но, можете да го претворите и во доблест, само не трошете голема сума одеднаш. Затоа, треба да внимавате да ги поделите порциите од лесно расипливи производи кои нема да ги јадете веднаш и да ги чувате во замрзнувач, означени со видот на храната и датумот.

Воведување оброци без месо
Иако цените растат во сите категории на храна, месото и млечните производи, според Индексот на цените на храната на Организацијата за храна и земјоделство на ОН, честопати ги шокираат клиентите. Ова се и групите на храна околу кои многу Хрвати обично ги планираат оброците. Дополнително, познато е дека емисијата на стакленички гасови предизвикана од производството на добиточна храна е двојно поголема од емисијата предизвикана од производството на растителна храна. Значи, покрај тоа што е подобро за нашето здравје и нашите паричници, намалувањето на овие предмети е и добра навика за планетата. Затоа мора да се запрашаме – дали можеме да имаме еден оброк без месо неделно?

Не зависи од познатите брендови
Конечно, петтиот совет се однесува на голема грешка што луѓето обично ја прават – автоматски посегнуваат по артикли од познати брендови во продавницата. Треба да бидете свесни дека рекламите за храна навистина остануваат во нашата свест и дека автоматски сме склони да купуваме познати брендови. Ако вашата реакција на стомакот е да се обратите за бренд за име, застанете и размислете за тоа. Имено, забележан е значаен пораст на брендовите кои нудат ист, па дури и подобар квалитет од познатите, вклучително и органски производи, па експертите тврдат дека може да заштедите дури 20-40 отсто на цената, пишува тпортал.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img