4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Пет знаци кои укажуваат на мини-мозочен удар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Според Центрите за контрола и превенција на болести, некој во САД доживува мозочен удар на секои 40 секунди. Постои заблуда дека транзиторен исхемичен напад може да се случи само кај постарите лица.

„ТИА и мозочниот удар можат да влијаат на секого. Во 2009 година, 34 отсто од луѓето хоспитализирани поради мозочен удар биле на возраст под 65 години“, изјави неврологот Анита Мехта за „Јади ова, не тоа“.

Според експертите, ова се знаци на мини-мозочен удар.

1. Проблеми со видот
Тешкотиите со гледање во едното или двете очи може да бидат знак за транзиторен исхемичен напад.

Привременото губење на видот може да биде знак за претстојниот мозочен удар, како и мозочен удар кој веќе се случил и бара итна медицинска помош.

Компликациите на видот предизвикани од мозочен удар зависат од тоа каде се случува мозочниот удар. Повеќето мозочни удари влијаат на едната страна од мозокот. Ако десниот окципитален лобус е повреден, левото видно поле во секое око може да биде засегнато.

Мозочниот удар што го зафаќа левиот окципитален лобус може да го наруши десното видно поле во секое око.

2. Вкочанетост и опуштено лице
Вкочанетоста поврзана со мини-мозочен удар обично се чувствува на едната страна од телото. Може да почувствувате мускулна слабост, парализа или промени во сензацијата, како и да имате впечаток дека вашето лице е опуштено.

3. Вртоглавица
Намаленото снабдување со крв во мозокот може да предизвика вртоглавица и никогаш не треба да се игнорира.

ТИА е краток прекин на протокот на крв во дел од мозокот, ‘рбетниот мозок или мрежницата, што може да предизвика привремени симптоми слични на мозочен удар, но не ги оштетува мозочните клетки или предизвикува траен инвалидитет. ТИА често е ран предупредувачки знак дека лицето е изложено на ризик од мозочен удар.

Околу еден од тројца луѓе кои доживуваат ТИА, исто така, доживуваат последователен мозочен удар. Ризикот од мозочен удар е особено висок во рок од 48 часа по ТИА.

Симптомите обично траат само неколку минути, но може да се почувствуваат и до 24 часа.

4. Тешкотии во говорот
Тешкотиите во зборувањето или разбирањето на говорот може да бидат знак за ТИА. Неврологот Брет Кукиара вели дека „овенато лице, вкочанета рака или нејасен говор се знаци на ТИА или мозочен удар, а навременото лекување е клучно“.

5. Слабост
На крајот, може да почувствувате тешкотии при одење, мускулна слабост, проблеми со координацијата или слабост на едната страна од вашето тело.

Откако ќе се открие основната причина за ТИА, лекарите можат да ја одредат најдобрата стратегија за да спречат иден мозочен удар. Во некои случаи, третманот може да вклучува земање лекови кои ја намалуваат веројатноста за формирање на згрутчување, а во други може да биде неопходна операција за отворање на блокираните артерии и отстранување на масните наслаги, пишува Индекс.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img