4.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Пет војници и 21 екстремист загинаа во напад на Ал Шабаб во Сомалија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пет војници загинаа во напад на екстремистичката група Ал Шабаб врз воен објект северно од Могадишу, главниот град на Сомалија, соопштија официјални лица. Сомалиските сили дале отпор и убиле 21 борец на Ал Шабаб.

Групата ја презеде одговорноста за нападот на воениот објект Хавадлеј.

Шефот на сомалиските одбранбени сили, генералот Одава Јусуф Реј, изјави дека „храбрите сомалиски војници кои биле на готовност им се спротивставиле на напаѓачите“.

Во нападот е убиен и висок воен функционер, полковник Абшир Шатаки.

Од армијата велат дека се ранети 12 лица.

Нападот, како што наведоа, почнал кога бомбаш самоубиец се разнел во автомобил на влезот од кампот, а потоа во кампот пред пукањето експлодирале уште две бомби.

Сомалиската влада моментално ја води, како што велат, најзначајната офанзива против Ал Шабаб во повеќе од 10 години.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img