3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Петмина спасувачи загинаа на Филипините по тајфунот Нору

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Најмалку пет спасувачи загинаа во акција откако тајфунот Нору го погоди северниот дел на Филипините.

Претседателот на Филипините Фердинанд Маркос Џуниор. нареди помош за областите погодени од тајфунот откако Нору ги погоди северните провинции и предизвика поплави.

Нору, најсилниот тајфун што земјата го видела оваа година, го погоди брегот на градот Бурдеос во провинцијата Кезон во неделата навечер.

Во Булакан, северно од главниот град Манила, петмина спасувачи загинаа додека се обидуваа да им помогнат на луѓето затрупани во поплавите, изјави гувернерот на провинцијата, пренесува Дојче веле.

Се вели дека спасувачите се удавиле откако биле погодени од урнат ѕид.

– Тие беа живи херои кои помогнаа да се спасат животите на нашите сонародници среде оваа несреќа – изјави гувернерот Даниел Фернандо за радио мрежата ДЗММ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img