8.4 C
Ohrid
Wednesday, December 7, 2022

Петков потврди дека неговата земја нема да испрати воена опрема во Украина

НАЈЧИТАНО

САД ќе испратат оклопни возила „Страјкер” во Бугарија, соопшти денеска премиерот Кирил Петков по средбата со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин, кој е во посета на Софија. Тие се сретнаа на Министерскиот совет, а по разговорите беше нагласено дека не разговарале за можноста Бугарија да испрати каква било воена опрема или муниција во Украина.

– Ова е силен сигнал до сите наши сојузници во НАТО. Се надевам дека другите земји ќе испратат свои елементи во бугарската борбена група – рече Петков. Тој посочи дека групата ќе биде под команда на врховниот командант на НАТО за Европа, а Бугарија ќе предложи нејзиниот командант да биде Бугарин.

– Ние сме сојузници и заедно ја зајакнуваме нашата одбрана – рече Петков, заблагодарувајќи му се на Остин.

Премиерот уште еднаш потврди дека во оваа фаза Бугарија на Украина ѝ дава само хуманитарна помош, како и помош за украинските бегалци кои пристигнаа во земјата.

– Бугарија ќе продолжи да прави сѐ што е можно за да ја поддржи Украина во оваа војна, но бидејќи е толку блиску до конфликтот, воената помош за Украина нема да биде можна – рече тој.

Американскиот секретар за одбрана му се заблагодари на Петков за „лидерството што го презема Бугарија“ и изрази поддршка за создавање мултинационална борбена група, која ќе ја води оваа земја. По разговорите, Остин рече дека подобрувањето на воената подготвеност и интероперабилноста на Бугарија со НАТО е исклучително важно, бидејќи Европа се соочува со голем безбедносен предизвик.

– Затоа САД продолжуваат да стојат до Бугарија и нашите сојузници во НАТО. „Продолжуваме да работиме заедно за траен мир во Европа”, рече Остин. „Нашиот разговор беше фокусиран на тоа што можеме да направиме за зајакнување на источното крило и подобрување на интероперабилноста – рече тој по денешната средба со Кирил Петков.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО