17.9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Петков го потврди изборот на Василев

НАЈЧИТАНО

Асен Василев ќе биде кандидатот за премиер кој партијата Продолжи со промените ќе го предложи да ја предводи евентуалната нова влада на Бугарија со мандат од партијата во актуелниот парламент. Ова го соопшти бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков најави дека има неоспорна доверба во Асен Василев.

– Со него рамо до рамо ја почнавме борбата и со него ќе ја завршиме во еден тим, заедно со сите членови на Продолжуваме со промените, со сите коалициски партнери и сите истомисленици – рече Петков.

Василев досега беше вицепремиер и министер за финансии на Бугарија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО