9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Петков го интересираат Бугарите во Македонија

НАЈЧИТАНО

Бугарија нема да прави ништо под притисок во врска со Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, коментирајќи го развојот на односите меѓу Скопје и Софија.

– Ништо нема да правиме под притисок – изјави Петков.

Како што јави БГНЕС, Петков истакна дека Бугарија се обидува да види дали нејзините барањa и потреби за поддршка на Бугарите во земјава можат да бидат гарантираат преку европскиот процес.

– Ќе оставам на Министерството на надворешни работи, затоа што тие преговараат токму сега. Прашање е дали преку европскиот процес може да се гарантира бугарската позиција, а не некој да не притиска за било што – додаде Петков.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО