-0.1 C
Ohrid
Tuesday, January 31, 2023

Петков: Ако Северна Македонија се согласи со францускиот предлог, во Уставот на Северна Македонија ќе влезат Бугарите пред да почне преговарачкиот процес

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

„Северномакедонските“ партии протестирале против францускиот предлог кој е голем успех за бугарската влада, смета бугарскиот премиер во заминување, Кирил Петков во радио-интервју за БНР, негде по 39-та минута од разговорот. Според него, Бугарија направила „нешто неверојатно“ со неговото одобрување во парламентот по кое Софија веќе е ослободена од одговорност, а Брисел за првпат ја поддржал бугарската позиција во спорот.

– Ако Северна Македонија се согласи со францускиот предлог, во Уставот на Северна Македонија ќе влезат Бугарите пред да почне преговарачкиот процес. Второ, имаме јасни контролни механизми за говорот на омраза и за дискриминацијата. Трето, имаме многу јасни дефиниции за историските факти и образованието во училиштата во Северна Македонија – изјави Петков, додавајќи дека зад спроведувањето ќе стои Брисел.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Столтенберг повика на поцврсти врски со Јапонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска повика на поцврсти врски со Јапонија, бидејќи руската војна против Украина ги зголемува глобалните опасности и покажува...

Жителите на Лихтенштајн против затворање на казината

Минатата недела привлече внимание веста дека 40.000 жители на малото Кнежевство Лихтенштајн на 29 јануари ќе одлучуваат на референдум за иницијативата за затворање на...

178 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (30.01.2023) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои...
spot_img
spot_img
spot_img