8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Петиција од над 25.000 гласа го повикува Зеленски да го урне споменикот на Екатерина Велика во Одеса и да го замени со биста на Били Херингтон

НАЈЧИТАНО

Петиција од над 25.000 гласа го повикува украинскиот претседател Володимир Зеленски да го урне споменикот на руската царица Екатерина Велика во Одеса и да го замени со биста на Били Херингтон, украинска и светска легенда во геј-порното. Херингтон снимал филмови во 90-тите, а е познат во Jапонија под мемето „Гачимучи“. Идејата е да биде претставен како седи во бар со шише пиво.

Претседателот Зеленски има 10 дена да одговори на петицијата. Истовремено, во петицијата се бара и нешто поголемо – легализирање на хомосексуалните бракови во земјата, пишува Би-Би-Си. Украина ги признава ЛГБТ луѓето, но не и нивните бракови. Војната дополнително ги комплицира нештата. Доколку војник кој е хомосексуалец почине во борбите, неговиот партнер не смее да го собере и да го закопа неговото тело.

Ова предизвика посебни проблеми за ЛГБТ луѓето кои се пријавија да се борат и да ја бранат Украина во војната.

Не е првпат Украинците со петицијата да бараат права за ЛГБТ-заедницата. Во март локалните власти од градот Запорожје побараа плоштадот Мајаковски, именуван по познатиот руски поет да се прекрсти во „Били Херингтон“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО