20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Песочна бура во Иран, затворени училишта и владини институции

НАЈЧИТАНО

Училиштата и владините објекти беа затворени во Техеран и во неколку други градови во Иран поради песочната бура.

Државната телевизија издаде предупредување за лошиот квалитет на воздухот и ги советува постарите, болните и децата да преземат мерки на претпазливост. Ова е четврта силна песочна бура од средината на април и втор пат училишта и институции да бидат затворени поради тоа – претходниот пат беше во мај.

Техеран е меѓу најзагадените градови во светот. Експертите ја обвинуваат зачестеноста и интензитетот на најновите песочни бури за лошите владини политики и климатските промени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО