2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Песков: Немаме намера да го убиеме Зеленски

НАЈЧИТАНО

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги отфрли претпоставките дека руските власти сакаат да го убијат украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Не, тоа не е точно“, рече Песков во интервју за францускиот канал LCI, одговарајќи на прашањето дали руската страна има планови да го убие Зеленски, пренесува Комерсант.

„Тој е претседател на Украина. „Ние сме заинтересирани тој да се согласи со условите на Русија, за кои руската делегација детално го информираше“, рече Песков.

Според него, Русија е заинтересирана преку преговори „да стави крај на воената операција“.

Советникот на претседателот на Украина Михаил Подољак изјави дека тие се обиделе да го убијат Зеленски повеќе од десет пати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО