5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Песков негира дека некој „Козак“ им претставил план на Европејците

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Наводите дека Русија тајно преговарала за крај на конфликтот во Украина по линијата на тоа како заврши Корејската војна е лажна, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува РИА.

Рускиот функционер ги опиша како „измама“ минатонеделните извештаи во Украина дека Дмитриј Козак, заменик-шефот на претседателската администрација на Русија, бил вклучен во тајна дипломатска мисија за решавање на украинскиот конфликт.

Алексеј Данилов, шефот на Советот за национална безбедност на Украина, за време на телевизиско интервју минатата недела тврдеше дека извесен политичар со презиме Козак „стапил во акција“ и одржувал состаноци со европски претставници „за да нè принудат да потпишеме“ мировен договор.

Тој изјави дека Русија сака да ја подели неговата земја како што беше поделен Корејскиот полуостров во 1953 година, по нејзиниот тригодишен разорен вооружен конфликт. Киев нема да прифати таков договор, изјави Данилов.

Песков сугерираше дека какви било контакти меѓу Козак и претставници на ЕУ, може да вклучуваат друго лице со исто презиме, веројатно украински пратеник.

Тарас Козак е украински политичар избран во парламентот на земјата во 2019 година и член на фракцијата на блокот  на опозициската партија „За живот“. Партијата беше под постојани напади од владата на претседателот Владимир Зеленски за наводна проруска агенда, но нејзините членови инсистираа дека се жртви на политички прогон.

На почетокот на 2021 година, украинскиот совет за безбедност воведе лични санкции против Козак и шефот на партијата, Виктор Медведчук. Во мај истата година и двајцата беа обвинети за државно предавство за наводно предавање на украинските тајни на Русија.

Козак, наводно, побегнал од земјата набргу потоа. Медведчук беше ставен во домашен притвор, наводно, минатата година, потоа беше во бегство, но беше фатен и подоцна беше вклучен во размена на затвореници со Русија. Киев го заплени имотот во сопственост на двајцата мажи.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кина: Палењето на Куранот ја покажува лицемерието на некои западни политичари

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека чинот на палење на светата книга Куран во Шведска и во други земји...

Десет намирници кои ќе го одржат вашето срце здраво

Ако сакате да се борите со срцеви заболувања, има многу намирници што можете да ги вклучите во вашата исхрана за да го направите тоа....

Го прашавме докторот: Како да го намалиме ризикот од мозочен удар

„Мозочниот удар се случува кога ќе се прекине снабдувањето со крв во мозокот, а мозочните клетки се влошуваат, односно умираат. Оштетувањето на мозочните клетки...
spot_img
spot_img
spot_img