5.9 C
Ohrid
Thursday, February 2, 2023

Пентагон: Украинците ќе бидат обучени во САД да го користат системот Патриот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пентагон ги потврди медиумските извештаи дека американските сили ќе започнат со обука на украинските војници за користење на системот за противракетна одбрана Патриот во Форт Сил, Оклахома, подоцна овој месец.

Прес-секретарот на Пентагон, бригадниот генерал Пет Рајдер, за време на брифингот во Пентагон најави дека обуката во Форт Сил може да започне „уште следната недела“, пренесува Гласот на Америка (Гласот на Америка).

„Обуката ќе подготви приближно 90 до 100 украински војници да управуваат, одржуваат и одржуваат одбранбениот систем за време на тренинг курс кој ќе трае неколку месеци“, рече Рајдер, додавајќи дека батеријата „Патриот“ ќе и даде на Украина дополнителна способност да ја брани нацијата од Руски воздушни напади…

Форт Сил е дом на теренското артилериско училиште на американската армија.

Рајдер рече дека САД ќе бараат начини да го „забрзаат распоредот за обука“ за Украинците да се вратат на бојното поле што е можно поскоро.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Владата го смени името, но но не и планот

Владата воведува данок против оние форми кои енормно профитираа од кризите изминативе две-три години, само го нарекува со друго има, данок за солидарност. Имено, доколку државата...

И на МНР му „пукна филмот“

Министерството за надворешни работи на Северна Македонија преку соопштение, со жалење констатира дека собраниската декларација за наводна „ескалација на агресивни антибугарски активности во Република...

Груевски ја коментира ситуацијата со соседна Бугарија

„Од секогаш сум тврдел дека македонското прашање може да се затвори само тогаш кога ќе е во корист на Македонија и на македонскиот народ...
spot_img
spot_img
spot_img