18.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Пентагон: Кинеските и руските амбиции во вселената претставуваат закана

НАЈЧИТАНО

Како и на Земјата, Кина и Русија претставуваат најголема закана за американските национални безбедносни интереси во вселената, се вели во новиот извештај објавен во вторникот од Одбранбената разузнавачка агенција.

Извештајот за предизвиците на безбедноста во вселената вели дека Кина и Русија ги зголемиле своите вселенски способности за речиси 70 отсто во последните две години.

Ова следува по периодот меѓу 2015 и 2018 година кога нивните капацитети се удвоија.

„Погонот за модернизација и градење капацитети во двете земји се рефлектира во речиси сите главни категории на вселената – сателитски комуникации, далечинско сензорирање, навигација и научно-технолошки демонстрации“, се вели во извештајот.

Двете земји се развиваат во исти две насоки, се вели во извештајот, а тоа е зајакнување на сопствените вселенски способности додека ги подобруваат сопствените способности да ги спречат напорите на САД.

Минатиот јули, Кина успешно тестираше интерконтинентална балистичка ракета со хиперсонично лизгачко летало што орбитира околу светот во нецелосна орбита.

„Прелета на растојание до 40.000 километри и најдолгиот лет беше повеќе од 100 минути, што е повеќе од кој било кинески систем за копнено оружје за напад досега“, се вели во извештајот.

Во ноември 2021 година, Русија изврши тестирање на антисателитски ракети, уништувајќи еден од нејзините застарени сателити.

Иако и Кина и Русија, за разлика од Соединетите Држави, имаат вселенски програми кои прават мала разлика помеѓу воените и цивилните напори, тие имаа малку поинакви пристапи за користење на просторот за подобрување на нивната борбена ефикасност, рече Кевин Рајдер, висок аналитичар за одбранбено разузнавање на ДИА. -е за простор.

„Кина, поради поголемите економски предности, ги зголеми своите способности и инвестираше повеќе финансиски и воени напори во развојот на нови и подобри капацитети“, рече тој. „Русија, од друга страна, е помодерна поради другите напори за модернизација на војската.

Кинеските и руските амбиции не завршуваат во орбитата на Земјата.

И двајцата планираат мисии на Месечината, каде што би можеле да ги искористат нејзините огромни природни ресурси, се вели во извештајот.

Кинезите имаат планови за истражувачка база на Месечината во рок од 30 години каде што луѓето би можеле да останат, се вели во извештајот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО