22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Пелоси: САД нема да дозволат Кина да го изолира Тајван

НАЈЧИТАНО

САД нема да дозволат Кина да го изолира Тајван, изјави претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси при нејзината денешна посета на Токио, последната станица од нејзината азиска турнеја. Во светло на зголемените тензии во тајванскиот теснец, тој и јапонскиот премиер Фумио Кишида ја потврдија посветеноста на блиската соработка за одржување на мирот во регионот.

За време на посетата на Токио, Пелоси директно не ги коментираше кинеските воени вежби со кои Пекинг одговори на нејзината посета на Тајпеј, но тврдеше дека американските политичари треба да можат слободно да патуваат во Тајван, пренесува француската новинска агенција АФП.

Таа, исто така, истакна дека целта на нејзината посета на Тајван не е промена на статус кво состојбата во регионот, нарекувајќи го Тајван „една од најслободните земји во регионот“ и „голема демократија со успешна економија“, според АФП.

Кинеската војска истрела пет балистички ракети во јапонската ексклузивна економска зона во четвртокот од водите кај Тајван. Однесувањето на Кина има „сериозни последици за мирот и стабилноста во регионот и меѓународната заедница“, ги коментира Кишида кинеските воени вежби, резимираат извештаите на јапонските медиуми од германската новинска агенција dpa.

На средбата, јапонскиот премиер и претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес ја потврдија посветеноста на блиска соработка за одржување на мирот во регионот.

Пелоси во четвртокот вечерта пристигна во Токио на крајот од азиската турнеја, која покрај Јапонија ги посети и Сингапур, Малезија, Тајван и Јужна Кореја. За време на посетата на второто, 82-годишната американска конгресменка, меѓу другото, ја посети и демилитаризираната зона на границата со Северна Кореја и ја потврди посветеноста на САД во однос на нуклеарното разоружување на Пјонгјанг.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО