2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Пеле се прикова за кревет до крај на животот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле е преместен на палијативна нега, каде што му се ублажуваат болките и се олеснува отежнатото дишење, јавува бразилскиот „Фолја де Сао Пауло“. Лекарите се одлучиле да ја прекинат хеомотерапијата, затоа што телото на Пеле не реагира повеќе на неа.

Палијативната нега се применува кај пациенти кои боледуваат од неизлечиви болести кои значајно го скратуваат животниот век. Најчесто се користи кај болните од карцином кој е во напреден стадиум.
Пеле во средата беше примен во болница и беше објавено дека ненајавено дошол во болницата и веднаш бил примен, а лекарите наводно утврдиле вода во белите дробови и затајување на срцето.

На Пеле минатата година му беше отстранет тумор на дебелото цревено, но се утврдило дека има метастази и на други делови од телото.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат пред Владата

Асоцијацијата за цистична фиброза на 4 февруари (сабота) пред Влада со почеток во 12:00 часот ќе одржи протест. – Борбата продолжува со надеж дека ќе...

Шојгу најави реформа со нови 350.000 војници

Реформа со која Русија треба до 2026 година да регрутира нови 350.000 војници најави Кремљ, а рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ја оправда...

Руски „Искандер“ ги уништи сите, но светилиштето остана недопрено!

На социјалните мрежи се појави видео на кое наводно се гледа уништување на украински борбени возила и опрема во близина на Изјум. Наводно, Украинците паркирале...
spot_img
spot_img
spot_img