Пацифичките острови бараат од Јапонија да го одложи испуштањето на водата од Фукушима

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Форумот на Пацифичките острови, организација составена од 17 островски земји на Океанија, вклучувајќи ги Австралија и Нов Зеланд, побара од Јапонија да го одложи испуштањето на водата од нуклеарната централа Фукушима, која беше уништена од земјотресот и цунамито во 2011 година.

Јапонската влада објави дека водата од Фукушима може да се испушти во морето „во текот на пролетта или летото“, наведува Ројтерс.

Ова е повеќе од милион тони вода, која беше прочистена во април 2021 година.

Форумот на Пацифичките Острови верува дека испуштањето вода од Фукушима може да ја загрози нивната рибарска индустрија.

Мораме да спречиме акција што ќе не доведе до уште една масовна нуклеарна контаминација, изјави генералниот секретар на форумот на Пацифичките острови Хенри Пуна.

Според неговите зборови, островските држави во Тихиот Океан продолжуваат да се соочуваат со трајните последици од американските и француските тестови на атомски бомби извршени на тоа подрачје.

Токио соопшти дека е безбедно да се испушти водата од Фукушима во океанот, иако по филтрирањето за да се отстранат повеќето изотопи, таа сепак ќе содржи траги од тритиум.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img