23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Пацифичките земји формираа коалиција за заштита на океаните, од Алјаска до Патагонија

НАЈЧИТАНО

Девет земји на американскиот континент кои влегуваат во Пацификот формираа „коалиција за заштита на океанот“, од Алјаска до Патагонија.

Иницијативата беше покрената од Чиле, кој исто така ги поддржува напорите да се стават под заштита 30 отсто од површината на океанот до 2030 година.

„Океаните играат клучна улога во ефектите од климатските промени“, изјави чилеанскиот претседател Габриел Бориќ за време на потпишувањето на договорот на маргините на Самитот на САД во Лос Анџелес, каде заштитата на животната средина беше една од темите на агендата.

На иницијативата се приклучија и лидерите на Колумбија, Перу, Костарика, Еквадор и Панама, како и министрите за надворешни работи на Канада и Мексико и специјалниот пратеник за климата на американскиот претседател Џон Кери.

Договорот предвидува создавање на поморски заштитени подрачја од Канада до Чиле.

Тоа се разграничени и законски признати области со цел да се зачува биолошката разновидност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО