17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Пахор гледа корист за ситеод Отворен Балкан

НАЈЧИТАНО

Претседателот на Словенија, Борут Пахор за албанскиот портал „Албаниан пост“ денеска изјави дека ги поддржува сите иницијативи кои придонесуваат за мир и стабилност во регионот.

Тој истакна дека Отворен Балкан има потенцијал да ја подигне економската соработка на целосно ново ниво и оти би придонел секоја земја „поединечно подобро да се подготви за Европска Унија“.
– Меѓутоа, сакам да бидам многу јасен за тоа, иницијативата Отворен Балкан не е алтернатива за членството во ЕУ – истакна Пахор.

Тој додаде дека „ниту една регионална соработка не е алтернатива за членството во ЕУ.

Пахор потенцира ги поддржува и Берлинскиот процес, Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), Регионалниот совет за соработка (РЦ).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО