More

  Патрушев: НАТО и помага на Украина, тие сакаат да ги префрлат борбите на територијата на Русија

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев изјави дека во Украина целиот НАТО блок се бори против Русија, го снабдува Киев со оружје, разузнавачки информации, ја обучува армијата, помага во планирањето операции и се обидува да ги префрли борбите на руска територија. .

  „Блокот на НАТО во основа се бори против нас, неговите членови му обезбедуваат на режимот во Киев тешко оружје, муниција, разузнавачки информации, тие обезбедуваат обука за воени специјалисти“, рече Патрушеви на безбедносната конференција на Крим.

  Според неговите зборови, членките на НАТО „учествуваат во планирањето воени операции, ги уценуваат со употреба на оружје за масовно уништување“.

  „Затоа, решението на задачите за денацификација и демилитаризација на Украина е неопходен услов за неутрализирање на заканите по безбедноста на нашиот народ и народот на ослободените територии, како и за заштита на суверенитетот и територијалниот интегритет на Русија. “, рече Патрушев.

  Патрушев ги обвини САД, Велика Британија и другите западни земји дека се обидуваат да ги продолжат борбите во Украина, како и да ја пренесат на руска територија.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img