Патријархот Порфириј во САД ќе посети парохија во Њујорк и колеџ во близина на Чикаго

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Патријархот Порфирије отпатува за САД, каде до 5 февруари ќе ги посети парохијата во Њујорк и Богословскиот факултет во Либертивил кај Чикаго, соопшти Српската православна црква.

Планирано е од 24 до 28 јануари поглаварот на Српската православна црква да ги посети парохиите и црковно-училишната општина Свети Сава во Њујорк, кои Синодот му ги довери за духовна грижа „до целосно нормализирање на условите таму. “, се наведува во соопштението.

Патријархот Порфирије ќе се запознае со процесот на обнова на катедралата Свети Сава во Њујорк, која изгоре во пожар на Велигден 2016 година, соопшти СПЦ.

Во Њујорк ќе служи литургија, а потоа ќе присуствува на свеченото чествување на Свети Сава, заштитникот на тамошните православни Срби.

Патријархот во Њујорк ќе одржи повеќе средби за возобновување на литургискиот живот на православните Срби, како и за возобновување на катедралната црква Свети Сава.

Од 29 јануари до 4 февруари, патријархот Порфириј ќе го посети Православниот богословски факултет „Свети Сава“ во Либертивил кај Чикаго, каде што ќе оствари повеќе средби со деканот, учителите и студентите.

Тој ќе присуствува и на прославата на Свети Сава организирана од наставниците и студентите на тој факултет, инаку единствената високообразовна институција СПЦ на северноамериканскиот континент.

Средба на патријархот со епископите на Српската православна црква во областа на Северна, Централна и Јужна Америка е планирана и во манастирот Нова Грачаница на Третото езеро.

За време на престојот во САД, патријархот Порфири ќе биде заменет со епископот Сремски Василије во сите работи на белградско-карловичката архиепископија.

Во свештеничка придружба на патријархот во САД ќе бидат канадскиот епископ Митрофан, протоереј-ставрофор Велибор Џомиќ и протоѓаконот Драган Радиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Апокалиптични сцени во Турција и Сирија: „Афтершоковите беа како Армагедон“

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди рано утринава јужна Турција и беше почувствуван во поголем дел од земјата, како...

Бијонсе се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“

Бијонсе (41) се најде на удар на критики за нејзиниот говор на доделувањето на наградите Греми, а многумина ја нарекоа „дволична“ и „лицемерна“ за...

Османи гледа антисемитизам, ама видел и антисемитски пораки како руска воена пропаганда

Антисемитизмот го донесе холокаустот, но не исчезна со холокаустот, ниту пак е поразен. Мораме да ги удвоиме нашите напори да за да се справиме...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img