Патријархот Кирил: Секој обид да се уништи Русија ќе значи крај на светот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Поглаварот на Руската православна црква вчера предупреди дека секој обид за уништување на Русија ќе значи крај на светот. „Денес има големи закани за светот, за нашата земја и за целото човештво“, рече патријархот Кирил на богослужбата по повод празникот Богојавление, верски празник во спомен на крштевањето на Исус Христос.

„Желбата да се победи Русија денес доби многу опасни форми. Го молиме Господ да ги натера лудаците да разберат и да им помогне да разберат дека секоја желба да се уништи Русија ќе значи крај на светот“, додаде Кирил. Тој додаде дека Русија има моќно оружје и луѓе кои имаат силна желба да победат.

„Ние веруваме дека Господ нема да ја напушти руската земја“
„Денес е толку вознемирено време, но ние веруваме дека Господ нема да ја напушти руската земја… дека Русија ќе има сила… да ја заштити својата земја и својот народ“, заклучи поглаварот на Руската православна црква. јавува турската агенција Anadolu.

Патријархот Кирил се смета за жесток поддржувач на руската инвазија на Украина. Постоењето на добри односи меѓу Кремљ и црквата го потврди и самиот руски претседател Владимир Путин кога и се заблагодари на Руската православна црква за нејзината улога во општеството на православниот Божиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img