23.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Партијата на слободата на Австрија започна дискусија за излез на земјата од ЕУ

НАЈЧИТАНО

Младите на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) започнаа дискусија за излезот на земјата од ЕУ, реагирајќи на препораката на Европската комисија да им се даде кандидатски статус на Украина и Молдавија.

„Ако влезат Украина, Албанија и Косово, тогаш да излеземе?“ Слободарската младина постави прашање на својот Фејсбук профил.

Истото мислење очигледно го дели и европратеникот на ФПО, Харалд Вилимски, кој му се допадна најавата.

Австрија влезе во ЕУ во 1995 година, а во анкетите на јавното мислење, мнозинството граѓани се за членство.

Евробарометарот покажува дека 41 отсто од Австријците сметаат дека членството во ЕУ е добро, додека 40 отсто велат дека тоа не е ниту добро ниту лошо.

Само 18 отсто рекле дека е лошо што Австрија е членка на ЕУ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО