18.1 C
Ohrid
Wednesday, May 25, 2022

Партијата на канцеларот Шолц загуби на изборите во германската покраина

НАЈЧИТАНО

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) победи на изборите во неделата во германската покраина Шлезвиг-Холштајн, додека Социјалдемократската партија на Германија (СПД) на канцеларот Олаф Шолц претрпе тежок пораз.

Според првите нецелосни резултати, ЦДУ, предводена од актуелниот регионален премиер Даниел Гинтер, освоила 42,6 отсто од гласовите, што е за 11,8 отсто повеќе од последните парламентарни избори во Шлезвиг-Холштајн во 2017 година.

На сојузно ниво, владејачката Социјалдемократска партија на Германија (СПД) претрпе тежок пораз во најсеверната сојузна покраина, освојувајќи само 15,7 отсто, што е за 11,8 отсто помалку од последните избори.

Втора по ред се Зелените, кои добија 4,3 отсто повеќе гласови отколку пред пет години со 17,2 отсто.

Либералите, кои владееја во коалиција со ЦДУ и Зелените како помал партнер во последните пет години во Шлезвиг-Холштајн, освоија 7 отсто од гласовите, што е нешто помал резултат од последните избори.

Претставниците на данското и фризиското малцинство ССВ влегоа во парламентот со 6,1 отсто, а според Уставот на оваа сојузна покраина, во секој случај би влегле во парламентот, без разлика на изборниот праг.

Според досегашните резултати, десничарската популистичка Алтернатива за Германија (AfD) нема повторно да влезе во парламентот на Шлезвиг-Холштајн со 4,9 отсто.

Според првите анализи, големиот успех на ЦДУ е поврзан со популарноста на актуелниот премиер Даниел Гинтер. Во анкетите, граѓаните изразија мислење дека Гинтер Шлезвиг-Холштајн ја поминал пандемиската криза подобро од премиерите на другите сојузни држави.

СПД претрпе историски пораз на северот благодарение на релативно непознатиот кандидат Томас Лосе-Мулер, како и на мислењето на граѓаните дека СПД ги загубила своите надлежности кога станува збор за традиционалните социјалдемократски прашања како што е социјалната правда.

Демохристијанскиот премиер Гинтер сега има можност да води коалиција со само еден партнер, а во предвид доаѓаат и сегашните коалициски партнери Зелените и ФДП и малцинската малцинска партија SSW.

Изборите во Шлезвиг-Холштајн се сигнал за изборите следната недела во најнаселената германска сојузна покраина Северна Рајна-Вестфалија, каде во моментов на власт е ЦДУ.

Поради важноста на оваа покраина, изборите во Северна Рајна Вестфалија се познати како „помали сојузни избори“ и се најважниот показател за популарноста на новата федерална социјалдемократско-зелено-либерална влада предводена од канцеларот Олаф Шолц.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО