25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Папата Франциско се сретна со домородните луѓе во Канада

НАЈЧИТАНО

Папата Франциско планира да се сретне со претставници на домородните народи во понеделник за време на неговото прво патување во Канада по страшното откривање на стотици детски тела во близина на поранешните католички интернати минатата година.

Се очекува 85-годишниот Папа да ја посети парохијата во Масквацис, околу 100 километри јужно од Едмонтон, во понеделник наутро. Тој сака да се моли таму на гробиштата.

Потоа, поглаварот на Католичката црква со пригоден говор ќе им се обрати на претставниците на домородните групи.

Во попладневните часови има уште една средба со домородното население во Едмонтон.

Средбата со домородното население е централниот дел на шестдневното патување на Френсис по откривањето на телата на децата пред нешто повеќе од една година, во близина на интернати со кои некогаш раководеше Католичката црква.

Откритието го изнесе на виделина суровото постапување со домородните деца кои биле откорнати од нивните семејства и малтретирани од училишниот персонал.

Домородните луѓе сакаат Францис да побара од нив прошка во Канада. Папата Франциско се извини за улогата на Католичката црква во училиштата претходно оваа година за време на посетата на домородните претставници на Ватикан. Сега доаѓа да се извини на канадско тло.

Но, многумина бараат повеќе од тоа: парична компензација, враќање на домородните артефакти, објавување на училишни записи, поддршка за екстрадиција на обвинетите злоставувачи и укинување на доктрината од 15 век што го оправдува колонијалното одземање на домородните народи во форма на папските бикови или едикти.

„Ова е покајнички аџилак“, рече Светиот Отец за време на летот за Канада.

Едмонтон е првата од трите станици на патувањето на папата. Тој ќе ги посети и Квебек Сити и Икалуит, главниот град на територијата Нунавут, кој ќе тргне во петок.

Помеѓу 1881 и 1996 година, повеќе од 150.000 домородни деца биле одвоени од нивните семејства и испратени во интернати. Многу деца беа изгладнети, тепани и сексуално злоупотребувани во системот што канадската комисија за вистина и помирување го нарече „културен геноцид“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО