2.9 C
Ohrid
Sunday, November 27, 2022

Папата Франциско на велигденската бдение миса ја осуди суровоста на војната во Украина

НАЈЧИТАНО

Папата Франциско во саботата ја осуди бруталноста на војната во Украина на велигденското бдение на кое присуствуваше, но не го предводеше, веројатно поради болки во нозете кои ги намалија неговите активности.

На мисата присуствуваше Иван Федоров, градоначалникот на Мелитопол, кој беше уапсен од руските сили минатиот месец, а подоцна ослободен на размена на затвореници.

Италијанскиот кардинал Џовани Батиста Ре го замени Папата за време на богослужбата, во чии рамки се одржа поворка што се одржа во централниот кораб на базиликата Свети Петар во речиси целосен мрак.

Папата седна под главниот цибориум на базиликата на голем бел стол, но стоеше додека го читаше Евангелието. Ја читаше проповедта додека седеше.

Светиот Отец го измени претходно подготвениот текст за да укаже на присуството на Федоров, неговото семејство и тројца украински парламентарци кои седат во првиот ред. Тој зборуваше за „мракот на војната и суровоста“.

„Сите се молиме за вас и со вас. Се молиме затоа што има толку многу страдања. Можеме само да ви го дадеме нашето друштво, нашите молитви и да ви кажеме: „бидете храбри, ние сме со вас“, рече Францис.

Тој заврши со зборовите „Христос воскресна“ на украински.

85-годишниот папа боледува од ишијас, кој понекогаш предизвикува силна болка во едната нога и затоа често куца. Неодамна десното колено многу го болеше.

Во неделата на Велигден, најважниот ден во христијанскиот литургиски календар, по двегодишна пауза поради пандемијата, Фрањо треба да служи миса на плоштадот Свети Петар, а потоа да ја пренесе својата порака и благослов „Urbi et Orbi“ (град и светот).

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО