18.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Папата Франциско за масакрот над децата во Тексас: Срцето ми е скршено

НАЈЧИТАНО

Папата Франциско во средата изјави дека „неговото срце е скршено“ од пукањето во училиште во Тексас во кое загинаа 19 деца и двајца учители и повика на поголема контрола на оружјето.

Собрани на неделна публика во Св. Петра ја дочека неговиот повик ден по најлошото пукање во училиште во САД во речиси десет години.

Срцето ми е скршено поради масакрот во основното училиште во Тексас. Се молам за децата и возрасните кои беа убиени и за нивните семејства“, рече Френсис за пукањето во Увалде, Тексас.

„Време е да се каже „доста е“ за неселективна продажба на оружје. „Да се ​​посветиме на тоа да не се повторат вакви трагедии“, рече тој.

Зборувајќи од Белата куќа неколку часа по пукањето, видно потресениот претседател Џо Бајден ги повика Американците да се спротивстават на политички моќното американско лоби за оружје, кое тој го обвини за блокирање на усвојувањето на построгите закони за заштита од пожари.

Френсис често ја критикуваше индустријата за оружје. Во 2015 година, тој рече дека луѓето кои произведуваат оружје или инвестираат во индустријата за оружје се лицемери ако се нарекуваат христијани.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО