15.9 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Папата оди во Канада за да бара прошка од домородците кои биле брутално злоставувани од црквата

НАЈЧИТАНО

Папата Франциско в недела тргнува во историска шестдневна посета на Канада и се очекува да побара прошка од домородните преживеани на малтретирање во поранешните интернати под католички домови.

„Покајничкиот аџилак“, како што го нарекува Папата, се смета за важен чекор во решавањето на глобалниот скандал со свештеничката сексуална злоупотреба на деца и децениското прикривање.

Домородните заедници во Канада долго го чекаа ова.

Папата Франциско ќе го започне своето 37 меѓународно патување во Едмонтон во западната провинција Алберта. Потоа оди во Квебек, а потоа во Икалуит, најсеверниот канадски град.

Тој планира да го повтори извинувањето што им го упати на канадските делегации за време на нивната посета на Ватикан во април. Тогаш тој рече дека се надева оти извинувањето „ќе придонесе за веќе започнатиот пат на исцелување и помирување“.

Откривањето на посмртните останки на стотици домородни деца во необележани гробници на терените на државните училишта управувани од Католичката црква ја принуди Канада да се соочи со својата неуспешна политика на присилна асимилација.

На сличен начин беше истакната улогата на Црквата во она што Националната комисија за вистина и помирување го нарече „културен геноцид“.

Приближно 150.000 деца од Првите нации, Метис и Инуити посетувале 139 резиденцијални училишта од доцните 1800-ти до 1990-тите. Таму тие поминаа месеци или години изолирани од нивните семејства, јазик и култура.

Многумина биле физички и сексуално малтретирани од директори и наставници.

Се верува дека илјадници умреле од болести, неухранетост или занемарување. Повеќе од 1.300 необележани гробници се откриени од мај 2021 година во просториите на поранешните училишта.

„Години на траума“
Папата Франциско го започнува своето патување во понеделник во градот Масквацис, околу 100 километри јужно од Едмонтон, дом на едно од најголемите резиденцијални училишта во Канада.

Тој ќе се обрати на очекуваната толпа од 15.000 и ќе вклучи алумни од цела Канада.

Иако некои изразија задоволство од подготвеноста на папата Франциско да се сретне со нив, други се прашуваат дали неговата кратка посета може да ги залечи раните.

„Многу луѓе ќе бидат разочарани од времето што им е дадено бидејќи тоа се години и години на траума“, рече Ренди Ерминескин, шеф на нацијата „Ерминескин Кри нација“, на прес-конференција во јуни.

„Затоа што тој ќе се извини и ќе си замине, а вие ќе останете на цедило. Кој ќе се грижи за овие лица?“, додаде тој.

Духовниот водач на 1,3 милијарди католици во светот ќе предводи миса на стадионот со 60.000 седишта во Едмонтон во вторник, пред да се упати северозападно кон Лак Сент Ана.

Во Квебек, тој ќе се сретне со премиерот Џастин Трудо и ќе ја предводи мисата во базиликата Сен-Ан-де-Бопре, национално светилиште кое привлекува повеќе од милион аџии секоја година.

Во петок папата ќе оди во Икалуит, дом на најголемиот број Инуити во земјата. Таму ќе се сретне со поранешните ученици од резиденцијалното училиште пред да се врати во Рим.

Враќање на артефакт?
Останува да се види дали Папата, како гест на добра волја, ќе ги врати домородните артефакти што се чуваат во ватиканските музеи.

Домородните групи веруваат дека овие културно вредни предмети треба да им бидат вратени на нивните заедници и покрај тврдењата на Ватикан дека овие артефакти им биле дадени на папите во минатото.

Фрањо ќе помине 20.000 километри на своето патување и покрај болките во десното колено, поради кои во последните месеци се потпира на стап или инвалидска количка.

Во јуни, Ватикан на неодредено време ја одложи планираната посета на Африка во јули.

Франциско е вториот папа кој ја посетил Канада по папата Јован Павле Втори. кој ја посети Канада три пати – во 1984, 1987 и 2002 година.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО