22.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Пао Мариупол? Путин испрати порака до Украинците кои се кријат во фабриката за челик

НАЈЧИТАНО

Новинската агенција Интерфакс објави дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди дека руските сили го зазеле Мариупол.

Според агенцијата, Шојгу го информирал Владимир Путин дека руските сили го зазеле градот и дека ситуацијата во моментов е мирна.

Според него, цивилите сега можат да се вратат во градот. Русија досега евакуираше повеќе од 140.000 цивили од Мариупол.

Уште 2.000 украински борци се бранат во фабриката за челик Азовстал, а нешто помалку од 1.500 се предале, тврдат Русите.

Информацијата која ја објави Интерфакс ја пренесоа и западните медиуми.

Според Скај њуз, самиот руски претседател Владимир Путин наредил откажување на нападот на фабриката за челик каде што се преостанатите украински ловци. Наместо тоа, тој сака да се направи блокада преку која „ниту една мува нема да остане незабележана“.

Путин исто така вели дека Русија ги гарантира животите на оние кои ја напуштаат фабриката за челик и ветува дека ќе бидат третирани со почит.

Се верува дека околу 1.000 цивили биле заробени во фабриката за челик. Рускиот претседател вели дека неговите сили „успешно“ ја презеле контролата врз градот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО