2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Пад на МИГ 21 на Хрватското воздухопловство кај Слатина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Денеска во близина на Слатина се урна МиГ. Министерството за одбрана соопшти дека МиГ-21 се урнал во ненаселена шумска област во Вировитско-подравинската жупанија за време на обука. И двајцата пилоти успешно се катапултираа.Авион лоциран користејќи модерна технологија
-„Во моментов не може да се пристапи до областа каде што падна авионот. Тоа е густа шума и грмушка, тоа е во една област меѓу два рида, каде што авионот паднал и се преполовил. Дел од него изгорел, само опашката остана.

На местото каде се урнал авионот први стигнале началникот на полициската управа Вировито-Подравска и началникот на полициската служба за јавен ред и мир заедно со пожарникарите и почнале да го гасат. Еден пилот бил пронајден од полициски службеници за брза помош и локален жител кој му помогнал. Вториот пилот сам стигнал до куќата во близина на несреќата.

Местото на несреќата го обезбедува воената полиција“, изјави за N1 новинарот на ICV, Томислав Малоча.

Тој додава дека пилотите со хеликоптер биле префрлени во болница во Загреб.

Авионот бил лоциран со помош на модерна технологија која ја лоцирала последната траекторија што самиот авион ја испратил.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img