14.4 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Падна владата во Црна Гора

НАЈЧИТАНО

Во петокот пратениците во црногорскиот парламент и изгласаа недоверба на Владата предводена од Дритан Абазовиќ, откако иницијативата ја поднесе Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Мило Ѓукановиќ.

Владата на Абазовиќ ќе биде во технички мандат до нови избори или до нови парламентарни избори.

За импичмент на Владата гласаа 50 од вкупно 81 пратеник.

Пред гласањето, дел од опозицијата се обиде да се договори со Абазовиќ за реконструкција на Владата, по што во извршната власт ќе влезат сите политички партии во парламентот, освен оние кои поднесоа иницијатива за разрешување.

Но, опозициската Демократска Црна Гора на поранешниот претседател на Собранието Алекса Бечиќ, која има девет пратеници во парламентот, не го прифати тој повик, а нејзините претставници се изјаснија за пад на Владата.

Благодарение на нивните гласови, втората црногорска влада падна за помалку од две години по парламентарните избори на кои опозицијата по 30 години ја отстрани од власт Демократската партија на социјалистот Мило Ѓукановиќ.

На почетокот на февруари беше сменета владата предводена од Здравко Кривокапиќ, кој беше близок до СПЦ, додека Абазовиќ беше избрана на крајот на април, откако 46 од вкупно 81 пратеник во црногорското собрание и дадоа доверба.

Црногорскиот премиер Абазовиќ претходно тврдеше дека зад иницијативата за негово разрешување и медиумските напади врз него стои градежниот концерн Бемакс, компанија за која тврди дека се занимава со шверц на цигари.

Абазовиќ рече дека челниците на компанијата Бемакс, која претходно се поврзуваше со поединци од Демократската партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ, се сопственици на големата пратка цигари што беше запленета во црногорското пристаниште Бар во мај.

„Спорно е дека, според оперативните податоци, најголем дел од стоката во пристаништето Бар е во сопственост на Бемакс или лица поврзани со нив. Така се финансираат медиумските кампањи и оттогаш почнува војната со премиерот“, рече Абазовиќ.

Тој рече дека неговите ставови за шверцот со цигари, кои ги изнесе во Собранието, се директно поврзани со убиствата на главниот уредник на црногорскиот весник „Дан“ Душко Јовановиќ и поранешниот сопственик на хрватскиот неделник „Национал“ Иво. Пуканиќ.

„Она што го зборувам за шверцот на цигари е поврзано со убиството на Душко Јовановиќ. А луѓето кои имаат врска со убиството на Душко Јовановиќ се уште се среќни и облечени овде. Истото што ви го кажав е поврзано со убиството на Иво Пуканиќ“, изјави Абазовиќ.

Душко Јовановиќ беше убиен во 2004 година, а неговиот весник „Дан“ објави прилог од загрепски Национал, кој пишуваше за вмешаноста на црногорската влада во шверцот на цигари. Иво Пуканиќ беше убиен во 2008 година во Загреб.

Црногорската полиција неодамна во две големи акции во пристаништето Бар запленила поголема количина цигари чија вредност се проценува на 21 милион евра.

За време на долгогодишното владеење на ДПС на Ѓукановиќ, компанијата Бемакс честопати беше избрана на јавните тендери за извршување на јавни работи вредни милиони евра.

Претставниците на ДПС тврдеа дека тврдењата на Абазовиќ се невистинити.

Предлогот за гласање недоверба на Владата беше инициран од претставници на Демократската партија на социјалистите и СДП на Ѓукановиќ, која го формираше владејачкото мнозинство заедно со Обединетата реформска акција (УРА) на Абазовиќ и просрпската СНП.

Иако во образложението на иницијативата се наведува дека Владата не ги исполнила приоритетните задачи за интензивирање на евроинтегративниот процес на Црна Гора, главната причина е потпишувањето на Основниот договор со Српската православна црква на почетокот на август.

Тврдат дека овој документ ја фаворизира СПЦ пред другите верски заедници, дека не е во согласност со Уставот и законите на Црна Гора, дека со преамбулата се фалсификува црногорската историја и дека сопственоста на црковните објекти во Црна Гора официјално ја пренесува на СПЦ.

Владата на Абазовиќ беше избрана на 28 април, а покрај неговото движење УРА и просрпската СНП, во неа влегоа и СДП и малцинските партии на Хрватите, Бошњаците и Албанците, додека претставниците на ДПС на Ѓукановиќ ја поддржаа, но не учествуваа во неа. .

На почетокот на август, Абазовиќ ненадејно го потпишал Основниот договор со патријархот на СПЦ Порфири во Подгорица, по што ја изгубил поддршката од повеќето партии кои дотогаш биле на негова страна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО