2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Павле Трајанов-Ќе подржиме влада доколку се почитува соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници во власта и во другите институции

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Во седиштето на владејачката СДСМ во тек е средба со коалициските партнери на која се разговара за евентуално проширување на владината коалиција, а во контекст на постигнување парламентарно мнозинство за уставни измени.

Разговорите ги води генералниот секретар на СДСМ Миле Зечевиќ, а меѓу присутните се и лидерите на НСДП, ДОМ и на Демократски сојуз, Горан Мисовски, Маја Морачанин и Павле Трајанов.

На средбата не присуствува премиерот Димитар Ковачевски, кој беше на седница на Советот за безбедност во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Лидерот на ДС, Павле Трајанов рече дека Влада, реконструкција на Влада ќе поддржат доколку се почитува амандман 6 од Уставот.

– Ставот на ДС, и мојот став како претседател на партија е јасен. Влада, реконструкција на Влада ќе поддржиме доколку се почитува амандман 6 од Уставот. Тоа е соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници во власта и во другите институции. Доколку се отстапува тоа начело, тогаш нема да поддржиме реконструкција на Владата – изјави Трајанов.

Пред состанокот претседателката на ДОМ, Маја Морачанин изјави дека досега немале никаков разговор, ниту некои конкретни информации, освен ова што беше споделувано во медиумите.

– Сакам прво да ги слушнам информациите, што се планира, која е целта на евентуално зголемување на мнозинството, што тоа ќе значи и во однос на програмата и во однос на кадровските решенија, и се разбира она што е важно за ДОМ, ние сакаме да ги наметнеме прашањата и темите коишто се важни за нас да бидат реализирани – изјави Морачанин.

Претходно денеска дел од коалициските партии од власта за МИА потврдија дека премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во 20 часот во Клубот на пратеници ќе одржи средба со лидерите на коалициските партнери на СДСМ.

Ковачевски денеска порано во изјава за новинарите рече дека разговарал и оти и денеска ќе разговара со добар дел од коалициските партнери во однос на, како што вели, темите што се значајни за работењето на Владата, а се од интерес за граѓаните, како што е продолжувањето на европскиот пат на земјата.

Претходно денеска, премиерот присуствуваше на седницата на Советот за безбедност кој го свика претседателот Стево Пендаровски и го сподели неговиот став дека „европската агенда е наша стратешка цел, нема да дозволиме ништо да ја загрози“. Главна тема на состанокот биле случувањата со Бугарија, но и ситуацијата на Косово и во Украина.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

„Јокиќ е кошаркарска поезија“

Американскиот коментатор не го криеше ентузијазмот за играта на кошаркарот на Денвер, Никола Јокиќ. Репрезентацијата на Србија одигра уште еден фантастичен натпревар - во победата...

Папата Франциско ги повика граѓаните на Конго да им простат на оние кои им згрешиле

Папата Франциско ги повика граѓаните на Конго да им простат на оние кои им згрешиле, обраќајќи им се на масата од околу еден милион...

Проблеми за Конте: Мора да се оперира!

Италијанскиот тренер на Тотенхем, Антонио Конте во среда ќе биде подложен на операција за отстранување на жолчното кесе, објави англискиот премиерлигаш, без да прецизира...
spot_img
spot_img
spot_img