1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Павароти добива постхумна ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Италијанскиот тенор Лучијано Павароти, кој почина во 2007 година, на 24 август постхумно ќе биде одликуван со ѕвезда на Булеварот на славните во Холивуд.

Ѕвездата на Павароти ќе биде 2730-та ѕвезда на овој познат холивудски булевар, а на настанот како говорник е поканет американскиот диригент Џејмс Конлон.

Кристина Павароти, една од трите ќерки на пејачот од првиот брак, ќе присуствува на церемонијата во име на семејството.

Павароти, роден во Модена во 1935 година, се смета за еден од најважните тенори на 20 век, а настапувал во сите големи оперски куќи во светот. Светска слава стекна и со изведбите на „Три тенори“, со Пласидо Доминго и Хозе Карерас.

Тој беше познат и по неговите хуманитарни концерти наречени Pavarotti & Friends, каде пееше дуети со светски рок и поп ѕвезди.

Тој почина од рак на панкреасот на 6 септември 2007 година на 71-годишна возраст.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ЕУ е стратешки приоритет на Владата, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во преговорите. Вицепремиерката Славица Грковска во...

МВР – Извадок на дел од дневните настани 30.01.2023

На 29.01.2023 во 19.20 часот на ул.„Трајко Николоски“ во Прилеп, полициски службеници од СВР Битола-ОВР Прилеп го лишиле од слобода Џ.П.(40) од Прилеп. Тој...

Најмалку 28 загинаа, а 150 се повредени во Пакистан

Најмалку 28 лица загинаа, а повеќе од 150 се повредени во експлозија во џамија во пакистанскиот град Пешавар. Експлозијата се случи кога џамијата беше...
spot_img
spot_img
spot_img