5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Официјално: Руската армија напредува кон две места во регионот на Запорожје

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Руската армија напредува кон две места во областа Запорожје на југот на Украина, изјави лидерот на регионалните власти назначен од Москва Владимир Рогов.Фронтот се движи особено во два правци – Орихива и Хуљајпоље, изјави Рогов за руската агенција Риа Новости.

Овие два града, секој со околу 15.000 жители пред војната, се наоѓаат на 65 и 100 километри југоисточно од Запорожје, главниот град на истоимениот регион под контрола на украинските сили.

„Иницијативата е во наши раце“, рече Рогов и додаде дека борбите се во тек во овие области.

Украинската армија соопшти дека вчера „повеќе од 15 локалитети биле цел на руската артилерија“ во регионот на Запорожје.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Штрајк на половина милион вработени во Британија – училиштата затворени, возовите, авионите доцнат

Десетици илјади училишта во Велика Британија делумно или целосно ја прекинаа наставата, прекинат е и железничкиот сообраќај, а се очекуваат доцнење на авионите бидејќи...

Потврдено: Нетфликс ги открива првите детали за новите мерки против споделувањето лозинки

Стриминг гигантот Нетфликс проценува дека околу 100 милиони корисници ширум светот се најавуваат на нивната платформа користејќи туѓи кориснички податоци. Нетфликс се надева дека...

Испораката на Украина со ракети со долг дострел нема да ги промени воените цели на Русија

Дури и ако земјите и дадоа на Украина ракети со долг дострел, тоа нема да ги промени воените цели на Русија, изјави портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img