22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Официјално: Лејди Гага ќе глуми во Џокер 2

НАЈЧИТАНО

Лејди Гага на социјалните мрежи ја откри својата идна филмска улога – ќе ја гледаме во продолжението на блокбастерот Џокер.

Музичарот, кој се повеќе се впушта во филмските води, на Твитер и Инстаграм го објави насловот и датумот на издавање на филмот, а објави и краток трејлер за претстојниот филм.

Детали за заплетот во вториот дел од Џокер се уште не се познати. Откако насловот на филмот Joker 2: Folie A Deux (во превод лудост во два) протече на интернет, брзо се појавија шпекулации дека втората личност со психолошки проблеми ќе биде Лејди Гага, која ќе се појави во улога на жена по име Харли Квин. Таа ќе застане до Артур Флек или Џокер, кој во првиот дел маестрално го одигра Хоакин Феникс.

Следниот Џокер би требало да биде мјузикл, кој би одговарал на пејачките способности на Лејди Гага.
Во 2019 година, Џокер стана еден од најуспешните стрипови, заработувајќи многу пари и освојувајќи многу филмски награди. Откако го изненади филмскиот свет со Златниот лав на филмскиот фестивал во Венеција, тој заработи уште 12 номинации на Оскарите – Хоакин Феникс прослави во категоријата за најдобар актер.

Тод Филипс, кој го напиша и сценариото, повторно ќе седне на режисерското столче. Филмот пристигнува во кината на 4 октомври 2024 година.

Иако Лејди Гага е најпозната по својата пејачка кариера, таа се повеќе флертува со филмскиот свет. Таа воодушеви во филмот A Star Is Born во 2018 година, заработувајќи номинација за Оскар за најдобра актерка. Последен пат беше видена во 2021 година во Куќата на Гучи во режија на Ридли Скот.

36-годишната пејачка штотуку ја заврши европската турнеја Chromatica и продолжува со настапи во Северна Америка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО