24.9 C
Ohrid
Thursday, July 7, 2022

Ото Пестнер за прв пат се појави во јавноста по срцев удар

НАЈЧИТАНО

Популарната словенечка 66-годишна пејачка присуствуваше на церемонија во Претседателската палата.

Имено, претседателот на Словенија Борут Пахор на свечена церемонија во Претседателската палата одликуваше пет музичари кои го добија Орденот за заслуги. Добитници се Миха Довжан, Владо Креслин, Андреј Шифрер, Ладо Лесковар и Ото Пестнер.

Пестнер ја доби наградата за исклучителниот печат што и го даде на словенечката популарна музика. Претседателот Пахор на својот Инстаграм профил ја објави сцената од доделувањето на наградата и на тој начин воодушеви многу обожаватели на Пестнер. Пејачката неодамна доживеа срцев удар.

Настанот се случил на концертот на кој тој настапувал и морале да го оживеат. Потоа беше однесен во болница, а неговиот менаџер Грегор Карер тогаш изјави дека е тешко да се зборува за детали, но дека сите веруваат дека ќе биде добро. Отпрвин Пестнер комуницирал само со сопругата, но подоцна контактирал и со колеги од музичкиот свет кои се грижеле за неговото здравје. Сега за прв пат по срцев удар се појави во јавноста.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО