17.9 C
Ohrid
Tuesday, September 27, 2022

Откриена е нова сериозна последица од јадење премногу преработена храна

НАЈЧИТАНО

Јадењето преработена храна за повеќе од 20% од дневниот внес на калории секој ден може да ве стави на пат кон когнитивно опаѓање, покажа новото истражување.

Сите знаеме дека јадењето преработена храна која ни го олеснува животот, како претходно спакувани супи, сосови, замрзната пица и готови оброци, не е добро за нашето здравје. Ниту, пак, јадењето на сите јадења за задоволство што ги сакаме толку многу: виршли, колбаси, хамбургери, помфрит, газирани сокови, колачиња, колачи, бонбони, крофни и сладолед.

Истражувањата покажаа дека тие можат да го зголемат ризикот од дебелина, проблеми со срцето и циркулацијата, дијабетес и рак. Тие дури можат да ни го скратат животот.
Сега, една нова студија покажа дека јадењето повеќе преработена храна може да придонесе за севкупно когнитивно опаѓање, вклучително и области на мозокот вклучени во способноста за обработка на информации и донесување одлуки.

Всушност, мажите и жените кои јаделе најмногу ултра-обработена храна имале 28% побрзо стапка на опаѓање на когнитивните функции и 25% побрзо стапка на опаѓање на извршната функција во споредба со луѓето кои јаделе најмалку преработена храна, покажа студијата.

„Иако бараат понатамошни студии, новите резултати се доста привлечни и ја истакнуваат клучната улога на правилната исхрана во одржувањето и унапредувањето на здравјето на мозокот и намалувањето на ризикот од мозочни заболувања како што старееме“, рече Руди Танзи, професор по неврологија на Медицинскиот факултет Харвард. и шеф на Одделот за генетика и истражување на стареење во Општата болница во Масачусетс во Бостон.

Висока содржина на шеќер и сол
Танзи, кој пишуваше за преработената храна во својата книга „The Healing Self: A Revolutionary New Plan to Supercharge Your Immunity and Stay Good for Life“, рече дека клучниот проблем со преработената храна е тоа што „тие имаат тенденција да бидат многу богати со шеќер и сол. и мастите, од кои сите промовираат системско воспаление, можеби најголемата закана за здравото стареење во телото и мозокот.

„Бидејќи се погодни како брз оброк, тие исто така ја заменуваат храната која е богата со растителни влакна, што е важно за одржување на здравјето и рамнотежата на трилиони бактерии во вашиот цревен микробиом“, додаде тој, „што е особено важно. за здравјето на мозокот и намалување на ризикот од болести.“ мозочни заболувања поврзани со стареењето како што е Алцхајмерова болест“.

Когнитивното тестирање, кое вклучуваше итно и одложено потсетување на зборовите, препознавање зборови и вербална флуентност, беше спроведено на почетокот и на крајот на студијата, а учесниците беа прашани за нивната исхрана.

„Во Бразил, ултра-обработената храна сочинува од 25% до 30% од вкупниот внес на калории. Имаме Мекдоналдс, Бургер Кинг и јадеме многу чоколадо и бел леб. Не се разликува многу, за жал, од многу други западни земји“, вели коавторката д-р Клаудија Суемото, доцент на катедрата за геријатрија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Сао Паоло.

„Педесет и осум отсто од калориите што ги консумираат граѓаните на САД, 56,8 отсто од калориите што ги консумираат граѓаните на Велика Британија и 48 отсто од калориите што ги консумираат Канаѓаните доаѓаат од ултра-обработена храна“, рече Суемото, пренесе Си-Ен-Ен.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО