Откажано е пливањето за светиот крст поради предвиденото невреме и врнежи во Миљевина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Откажано е пливањето за светиот крст поради предвиденото невреме и врнежи
Водици за светиот крст на реката Ќехотина во Фоча и на реката Бистрица во Миљевина се откажани поради апели од надлежните органи на Република Српска и најавени временски услови, висок водостој, можни поплави и црвен метео тревог за областа на општина Фоча. Капувањата беа закажани во четврток на 19 јануари на Водици во 11:00 часот во Ќехотина и во 13:00 часот во Бистрица.

Во соопштението на Управата на храмот Свети Сава, се наведува дека откажувањето не ја намалува големината и важноста на празникот.

„Понатаму, го повикуваме верниот народ да се собере на празникот Богојавление и да учествува на светата божествена литургија под сводовите на нашиот Светосавски храм и да го прослави овој голем Господов празник и да се помоли на Господа за благослов на воздухот, изобилството на плодовите на земјата и мирните времиња. Од името на храмот Свети Сава им благодариме на сите пријавени учесници, што Господ со својот благослов и благодат ќе им возврати на нивната желба, волја, добра намера и љубов покажана на дело“, изјавија од храмот Свети Сава.

На празникот Богојавление, во 8 часот ќе започне утринската богослужба во црквата Свети Сава, по што ќе следи света Литургија, по што во црквата ќе се изврши големо осветување на водата.

Од истите причини е откажано капењето и во Миљевина на реката Бистрица, потврди Љупко Медовиќ, Срна парохија од Миљевина.

Литургијата ќе се служи во црквата Свети Илија во Миљевина во 09:00 часот, а по литургијата ќе има литија околу храмот и големо осветување на водата.

Свештенството од Фоча и Миљевина на верниците им посака среќен и богоблагословен претстојниот празник, со честитката – „Бог се јави!“

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img