25.9 C
Ohrid
Tuesday, August 9, 2022

Отворање на мостот Пељешко: „Југот на Хрватска ќе доживее бум“

НАЈЧИТАНО

Пељешкиот мост, кој свечено ќе биде отворен вечерва, ќе го поврзе југот на Хрватска со останатиот дел од земјата, а историскиот настан се одбележува во текот на целиот ден со програма што се одвива од двете страни на мостот – кај Бријесто и Комарно одморалишта. Официјалното отворање на „универзалниот проект“ на мостот ќе започне во 20 часот и 15 минути на одморалиштето Комарна, а се очекува да трае околу час и половина. На полноќ ќе започне редовен сообраќај на Пељешкиот мост. Нашите репортери Катарина Бречиќ, Весела Шегвиќ и Божидар Лончар следат се на теренот.

Соопштуваат од Министерството за бранители
По повод пуштањето во употреба на мостот Пељешко, Министерството за бранители излезе со соопштение за медиумите.

„Пељешкиот мост ја обединува Хрватска не само територијално, туку и на симболично ниво, тоа е настан кој не обединува и повикува на единство, истиот тој што не доведе до победа во Татковинската војна. Поврзувањето на северот и југот на Хрватска е генерациски проект и свеченото отворање Пељешкиот мост, историски настан на кој учествуваат хрватски ветерани од целата наша татковина.

Покрај семејствата на загинатите и исчезнатите хрватски ветерани, меѓу гостите има и претставници на сите гардиски бригади, специјалната полиција од Татковинската војна, резервните единици на Националната гарда и други единици на Хрватската армија, хрватски воени инвалиди и затвореници од Српски концентрациони логори, вклучително и претставници на ветерани од Дубровник.

Ветераните од Вараждин во оваа прилика пешачеа илјада километри од Вуковарската Водена кула до Пељешкиот мост, за да го поддржат поврзувањето на сите краишта на нашата татковина со овој симболичен чин.

Како што е најавено, во свечената програма ќе учествуваат ветерани од повеќе мото клубови, а на програмата од двете страни на мостот ќе присуствуваат претставници на воените единици и ветеранското население од цела Хрватска.

Сите кои можат и сакаат да присуствуваат на овој историски настан се поканети да им се придружат на мештаните во прославата на отворањето на мостот Пељешко, кој немаше да постои без придонесот и пожртвуваноста на хрватските бранители во одбраната и ослободувањето на нашата татковина.

Сеќавајќи се на сите наши победи во Татковинската војна во пресрет на претстојниот Ден на победата и татковинската благодарност и Денот на хрватските ветерани, горди сме што можеме заедно да го прославиме успешното завршување на овој проект што конечно ја обедини Хрватска.

Сметаме дека денеска слави цела Хрватска, а сите кои не се во можност да присуствуваат на церемонијата на отворањето на мостот Пељешко може да го следат директниот пренос од своите домови.

Пељешкиот мост ја обединува Хрватска не само територијално, туку и на симболично ниво, тоа е настан кој не обединува и повикува на единство, истиот тој што не доведе до победа во Татковинската војна. Затоа, да го прославиме и овој подвиг, мислејќи на сите оние кои не го видоа овој ден, и на кои сме вечно благодарни за нашата слобода и независност“, се вели во соопштението на Министерството за бранители.

Фрка најави изненадувања
Се е подготвено, сите се радуваме, се оди во најдобар ред“, изјави шефот на кабинетот на премиерот Звонимир Фрка Петешиќ.

„Добро е што целата оваа прослава ја величаме со неколку изненадувања, сега не би зборувал за тоа“, вели тој.

Петешиќ не очекува дека ќе има „ситуација“ бидејќи смета дека се работи за „универзален проект“. Сепак, вели тој, најмногу е направено во последните шест години, за време на мандатот на владата на Андреј Пленковиќ. „Денес е навистина историски ден, по 304 години и пет дена, југот и остатокот од Хрватска повторно се попатно поврзани“, вели Фрка Петешиќ.

„Постигнавме цел стара векови“
Еден од учесниците во трката DU Motion беше и поранешниот градоначалник на Сплит, Андро Крстуловиќ Опара.

„Ми требаа нешто повеќе од 36 минути. Во добра форма сум, но вие сте водени од целта. Република Хрватска денеска постигна цела стара векови“, рече градоначалникот и додаде дека денеска „ние имаат единствена Хрватска“.

„Дали е потрошен или не, не ми е гајле. Имаме мост“, вели тој, додавајќи дека мостот е идеја на ветерани кои загинале за оваа земја, а не на политичари.

Победник на трката
Лукреција Крстичевиќ од Мековиќ е победник на трката DU Motion. Таа вели дека е многу горда што дошла да се кандидира и дека и е многу драго што Хрватска конечно е обединета.

Убаво беше да се трча бидејќи сме покрај море, но беше многу жешко“, вели победничката, која според сопствените зборови не се подготвила премногу за трката.

Нормална комуникација со копното
Енологот Миро Везек вели дека ова е еден од најважните датуми во хрватската историја.

„Го чекавме денот кога мојот Пељешац ќе може да комуницира со својата земја на нормален начин“, вели тој.

Дубровник е подготвен
Нашиот известувач Божидар Лончар јавува дека се е подготвено за прославата во Дубровник. „Во воздухот е 35, 37, а градот е апсолутно преполн. Дубровник е многу подготвен, се чувствува еуфоријата во воздухот“, вели тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО