2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Осум чаши вода на ден сепак би можеле да бидат премногу, предупредуваат научниците

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Новото истражување покажа дека препорачаните осум чаши вода дневно може да бидат премногу.

Научниците од Универзитетот во Абердин откриле дека препорачаниот внес на два литри вода дневно често е повеќе отколку што им е потребно на луѓето. Имајќи предвид дека приближно половина од дневниот внес на вода доаѓа од храна, научниците проценуваат дека на луѓето им требаат само околу 1,5 до 1,8 литри дневно, пренесува Би-Би-Си.

Најновите откритија беа објавени во списанието Science оваа недела. Претходните истражувања за потребите на вода користеа анкети направени на мали примероци на луѓе.

Проф. Водата што треба да ја пиеме е разликата помеѓу вкупната вода што треба да ја внесеме и количината што ја добиваме од храната. Начинот на кој тие ја процениле количината од храната бил со тоа што ги прашувале луѓето колку јаделе. Бидејќи луѓето недоволно известуваат колку јадат, има погрешна пресметка и така ја преценувате потребната количина на вода“.
Но, научниците сега соработуваа ширум светот за да го измерат точниот внес на вода користејќи ја техниката на стабилен изотоп. Тие анкетирале 5.604 луѓе од 23 различни земји на возраст меѓу осум дена и 96 години. Истражувањето вклучувало луѓе кои пиеле чаша вода во која некои од молекулите на водород биле заменети со стабилен изотоп на елементот наречен деутериум. Природно се наоѓа во човечкото тело и е сосема безопасен. Стапката на елиминација на вишокот деутериум покажува колку брзо се разменува водата во телото.

Луѓето со поголем „промет“ на вода обично треба да пијат повеќе вода. Истражувањата покажаа дека ова ги вклучува оние кои живеат во топли и влажни средини и на големи надморски височини, како и спортистите и бремените жени и доилките. Потрошувачката на енергија е најголемиот фактор во внесот на вода. Највисоки вредности се забележани кај мажите на возраст меѓу 20 и 35 години, кои во просек пиеле 4,2 литри дневно. Ова се намалува со возраста, просечно 2,5 литри дневно за мажи во нивните 90-ти. Жените на возраст меѓу 20 и 40 години имале просечна циркулација од 3,3 литри, што исто така до 90-тата година паднала на 2,5 литри.

Вода од храна
Но, циркулацијата на водата не е баш еднаква на потребата од вода за пиење, рече проф. Спекмен. „Дури и ако маж во неговите 20-ти има дневна циркулација од 4,2 литри вода, тој нема потреба да пие 4,2 литри вода секој ден. Околу 15 проценти од оваа вредност ја одразува размената на површинската вода и водата произведена од метаболизмот. Навистина неопходното внесување на вода е околу 3,6 литри дневно. Бидејќи повеќето намирници содржат и вода, ние добиваме значителна количина на вода само со јадење храна“.

„Оваа студија покажува дека заедничкиот предлог дека сите ние треба да пиеме осум чаши вода е веројатно превисок за повеќето луѓе во повеќето ситуации и политиката „една големина“ за внесот на вода е поддржана од овие податоци“.

Тој исто така рече дека ова истражување претставува голем чекор напред во предвидувањето на идните потреби за вода.

Пиењето премногу вода може да има и негативни страни.

„Чистата вода за пиење не е бесплатна“, вели професорот Спикмен.

„Ако луѓето во просек пијат половина литар повеќе отколку што им е потребно, а вие го помножите тоа со 40 милиони возрасни луѓе во ОК, тоа значи дека непотребно пиеме и уринираме 20 милиони литри вода што ни се потребни. Тоа има своја цена“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Комесарот за добрососедство и проширување на Европската Унија Оливер Вархеји ќе се сретне со претставници на македонските Бугари – објави БГНЕС. Средбата ќе се одржи...

Сурово мачеле и убиле двегодишно момче кога имале по 10 години

Пред околу 30 години, на 12 февруари 1993 година, Џејмс Булгер (2) беше брутално убиен во Бутл во близина на Ливерпул, Англија. Две 10-годишни...

Спасовски му ветил на бугарскиот колега дека в сабота нема да има инциденти

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Бугарија, Оливер Спасовски и Иван Демерџиев денеска од Скопје порачаа дека нема да се дозволи никаков...
spot_img
spot_img
spot_img