7.9 C
Ohrid
Thursday, December 1, 2022

Остатоците од кинеската ракета би можеле да паднат на Земјата следната недела

НАЈЧИТАНО

Остатоците од кинеската ракета би можеле да паднат на Земјата следната недела
Се верува дека остатоците од масивната кинеска ракета што во понеделникот испорача нов модул на кинеската вселенска станица ќе паднат на Земјата на почетокот на следната недела, според американската вселенска команда, која ја следи траекторијата на ракетата.

Ракетата Long March 5B тешка 23 тони која го носи лабораторискиот модул Вентиан беше лансирана од островот Хаинан во неделата, 24 јули во 14:22 часот по локално време. Модулот потоа успешно се спои со кинеската вселенска станица.

Откако беше завршена задачата, ракетата почна неконтролирано да се спушта кон Земјината атмосфера и не се знае точно каде ќе падне. Ова неконтролирано спуштање на Земјата е третпат други да ја обвинат Кина за лошо ракување со нејзиниот вселенски отпад.

„Се работи за метален предмет тежок 20 тони. Иако ќе се распадне кога ќе влезе во нашата атмосфера, многу парчиња од ракетата – некои од нив доста големи – сепак ќе стигнат до површината на Земјата“, рече Мајкл Бајерс, професор на Универзитетот во Британска Колумбија и автор на студија. што гледаше на ризикот од повреда од паѓање на вселенски летала.отпад.

Луѓето се во многу мала опасност

Има многу мала опасност за луѓето од вселенски отпад, вели Бајерс, но можно е поголемите парчиња да предизвикаат штета доколку паднат во населени места. Бајерс додава дека поради зголеменото количество вселенски ѓубре, тие мали шанси би можеле да станат поверојатни, особено во областа на таканаречениот глобален југ, според истражувањето објавено во списанието Nature Astronomy, бидејќи тоа е речиси три пати поверојатно е дека отфрлените парчиња од ракетата ќе паднат некаде на географската широчина на Џакарта (Индонезија), Дака (Бангладеш) или Лагос (Нигерија), отколку каде што се наоѓаат Њујорк, Пекинг или Москва.

„Оваа опасност може целосно да се избегне бидејќи денес ја имаме технологијата и способноста да планираме мисии со кои можеме да го контролираме влегувањето во атмосферата на фрлените делови – обично во оддалечените делови на океанот – наместо неконтролирано, а со тоа и сосема случајно. паѓа на Земјата“, рече Бајерс.

Холгер Краг, директор на канцеларијата за вселенски отпад на Европската вселенска агенција (ESA), вели дека најдобра меѓународна практика е да се контролира падот, така што отпадот да падне во морето, во сите случаи кога ризикот од потенцијални жртви на Земјата е премногу висока. Тој додаде дека зоната на повторно влегување во атмосферата на оваа ракета е географски ограничена на подрачјето на географска ширина од 41 степен јужно до 41 степен северно од екваторот.

Американската вселенска администрација објави дека ќе го следи падот на кинеската ракета на Земјата. Поради променливите атмосферски услови, точната точка на влегување на ракетата во Земјината атмосфера не може прецизно да се одреди до неколку часа пред влегувањето, но се проценува дека ракетата ќе стигне до Земјината атмосфера некаде во понеделник на 1 август.

Си-Ен-Ен испрати барање за коментар до кинеската вселенска агенција, но се уште не добил одговор.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО