4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Останува да се заокружи трансферот со Борусија и Рајола

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Норвешкиот фудбалски репрезентативец Ерлинг Халанд се согласи да се пресели во Манчестер сити. Според „The ​​Athletic“, страните ги договориле првите детали за личните услови на фудбалерот.

Англискиот клуб сега треба да се договори со Борусија Дортмунд за висината на трансферот, како и да се договори за провизијата на застапникот на фудбалерот, агентот Мино Рајола.

Претходно беше објавено дека договорот на Халанд со Сити ќе биде на пет години, а неговата плата ќе изнесува 500.000 фунти неделно.

Ако овој трансфер се реализира, Халанд ќе стане најплатениот играч во Премиер лигата и ќе го надмине играчот од средниот ред на Манчестер сити, Кевин де Брујне, кој заработува 385.000 неделно.

„Дејли мејл“ пишува дека „граѓаните“ ќе платат отплата од 63 милиони фунти (76 милиони евра) за Халанд и ако се оди според планот, трансферот ќе биде финализиран во наредните недели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири, беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Неговиот бранител попладнево испрати допис во кој ги објасни...

Украинските функционери добија забрана за одмор во странство

Украинската влада им забрани на своите високи функционери и пратеници, вклучително и на нивните сопруги, да одат на одмор во странство за време на...

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...
spot_img
spot_img
spot_img