Осомничениот за атентатот на Абе се соочува со смртна казна

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Тетсу Јамагами (42) е обвинет за убиство на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе и кршење на законите за контрола на оружјето. Според извештаите на медиумите, тој признал дека го убил Абе и се соочува со смртна казна.

Јапонските обвинители поднесоа обвинение против Тецуџи Јамагами, кој го застрела поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе минатиот јули, а подоцна почина во болница, откако помина психијатриско испитување за да се утврди неговата способност да му се суди.

Психијатриското вештачење на 42-годишникот траеше неколку месеци, а заврши на почетокот на неделава со негово префрлање во полициската станица во градот Нара, каде што наводно го извршил атентатот на Абе.

По долгото психијатриско испитување, властите открија дека Јамагами е способен да му се суди, тој беше обвинет за убиство и кршење на законите за контрола на оружјето, изјави портпаролот на Окружниот суд Нара, Кеничиро Номура. Доколку биде прогласен за виновен, се соочува со смртна казна.

Според локалните јапонски медиуми, Јамагами, поранешен припадник на јапонската морнарица, признал дека го убил Абе, додека на снимката од местото на настанот се гледа како држи и пука од очигледно рачно изработено оружје.

Поранешниот премиер беше мета поради неговите врски со Црквата на обединување, според писмото напишано од Јамагами пред атентатот. На Теј наводниот стрелец му замерил за големите донации што и ги дала мајка му, со што неговото семејство го банкротирала.

Јамагами го застрела 67-годишниот Абе во раката и срцето на предизборниот митинг во Нара на 8 јули минатата година. Тој беше уапсен на местото на настанот, а Абе почина неколку часа подоцна во болница. Тој беше погребан со државни почести во Токио. Тој беше јапонскиот премиер со најдолг стаж, а неговата смрт длабоко ја потресе домашната и меѓународната јавност.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Силен ветер во Кавадаречко

Силен ветер денеска го зафати Кавадаречко, кој откорна бандери и повеќе дрвја, информираа вечерва од кавадаречката локална самоуправа. „Брза беше интервенцијата на пожарникарите од Територијалната...

Пендаровски вели дека територијалните претензии станале секојдневие

Најостро го осудувам вандалскиот чин на каменување на македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград во Бугарија, наведува претседателот Стево Пендародвски во реакција на...

Пронајдени се живи четворица исчезнати на Кожуф

„Пријавата на 112 во ЦУК за исчезнатите четири лица е примена денеска во 14:50 часот. Се јавил загрижениот татко на едно од изгубените, бидејќи...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img